• Brak w Magazynie Biatom
Biopon 8g Rzodkiewka Łagodna Krasa Nasiona warzyw Delikatny smak Różowa odmiana
  • Biopon 8g Rzodkiewka Łagodna Krasa Nasiona warzyw Delikatny smak Różowa odmiana
  • BIOPON 8G RZODKIEWKA ŁAGODNA W SMAKU KRASA NASIONA
  • BIOPON 8G RZODKIEWKA ŁAGODNA W SMAKU KRASA NASIONA

Biopon 8g Rzodkiewka Łagodna Krasa Nasiona warzyw Delikatny smak Różowa odmiana

2,99 zł
Brutto

Biopon 8g Rzodkiewka Łagodna Krasa Nasiona warzyw Delikatny smak Różowa odmiana

Odmiana średniowczesna do wiosennej uprawy pod osłonami i w polu. Miąższ szklistobiały o łagodnym smaku. Zgrubienie odporne na parcenie.
Roślina osiąga wysokość do 60 cm, ale najważniejsza jest jej podziemna, jadalna część – silnie zgrubiały korzeń, wewnątrz biały.

EAN: 5904517167797

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Jednostkowy Oszczędzasz
5 2% Do rabatu 0,30 zł
10 5% Do rabatu 1,50 zł
20 7% Do rabatu 4,19 zł
50 10% Do rabatu 14,96 zł
Ilość
Brak w Magazynie Biatom

. Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) należy do rodziny kapustowanych (Brassicaceae) i grupy warzyw rzepowatych. Jest to odmiana rzodkwi nie występująca obecnie w środowisku naturalnym, ale uprawiana w wielu krajach świata.

Roślina osiąga wysokość do 60 cm, ale najważniejsza jest jej podziemna, jadalna część – silnie zgrubiały korzeń, wewnątrz biały, na zewnątrz – biały, żółty, czerwony lub fioletowy.

Lirowate liście są ułożone skrętolegle. Rzodkiewka może zakwitać – tworzy mało dekoracyjne, groniaste kwiatostany o barwie białej. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia.

Warunki uprawy rzodkiewki

Rzodkiewka preferuje stanowiska słoneczne (w cieniu korzenie nie uformują się odpowiednio) i żyzne przepuszczalne, podłoża.

Jest to gatunek o bardzo krótkim okresie wegetatywnym – dlatego nadaje się zarówno jako przedplon dla innych warzyw jak i poplon. Uprawa rzodkiewki od siewu po zbiór korzeni trwa około miesiąca. Nasiona kiełkują już w temp. 3-4°C i znoszą małe przymrozki, dlatego rzodkiewka jest pierwszym z warzyw, jakie można siać w ogrodzie czy na polu.

Podwójne zastosowanie: roślina lecznicza i kulinarna

Rzodkiewka to znana i ceniona roślina lecznicza oraz kulinarna. Spożywanie korzenia jest polecane w chorobach wątroby i dróg żółciowych. Korzeń zawiera znaczną ilość witaminy C, kwasów organicznych i glikozydów.

W kuchni warzywo najczęściej stosuje się do sałatek, surówek oraz kanapek. Rzodkiewka jest znana jako roślina jadalna od kilku tysiącleci. Uprawiano ją już w I wieku n.e. w starożytnym Egipcie.


Liczba nasion: 120-150 szt. w gramie
Norma wysiewu: 15-20 kg/1ha
Termin wysiewu: 1 dekada I-3 dekada XII
Rozstawa: 3x15 cm
Wegetacja: 28-32 dni
Termin zbioru: 1 dekada I-3 dekada XII
Gramatura: 8g

3914

Opis

Waga (g)
8

Specyficzne kody

EAN13
5904517167797
Komentarze (0)