• Brak w Magazynie Biatom
Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa
  • Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa
  • Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa

Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa

2,49 zł
Brutto

Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa to stosunkowo łatwa w uprawie roślina jednoroczna, która przez całe lato cieszy swoimi żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami o karbowanych płatkach. Doskonale sprawdza się na ogrodowych rabatach, sadzona na obwódki oraz w donicach na balkonach i tarasach.

EAN: 5904517166752

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Jednostkowy Oszczędzasz
5 2% Do rabatu 0,25 zł
10 5% Do rabatu 1,25 zł
20 7% Do rabatu 3,49 zł
50 10% Do rabatu 12,47 zł
Ilość
Brak w Magazynie Biatom

Biopon 1g Aksamitka niska Nasiona kwiatów Jednoroczna roślina rabatowa

Aksamitka
to stosunkowo łatwa w uprawie roślina jednoroczna, która przez całe lato cieszy swoimi żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami o karbowanych płatkach. Doskonale sprawdza się na ogrodowych rabatach, sadzona na obwódki oraz w donicach na balkonach i tarasach.

Aksamitki, zwane też czasem turkami, przywędrowały do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Ich kwiaty rozwijają się pojedynczo na rozgałęzionych łodygach. Rośliny te rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i kontynuują je czasem aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Polska nazwa rodzajowa aksamitka podkreśla aksamitny wygląd płatków kwiatowych tej rośliny, ale roślinie przypisywano też nazwy odnoszące się do niezbyt przyjemnego zapachu jej liści. Stąd właśnie czasem kwiaty te nazywa się turkami lub śmierdziuszkami. Również ich łacińska nazwa Tagetes odwołuje się do etruskiego półboga mądrości Tagesa, który ponoć zaniedbywał higienę osobistą.

Ten intensywny zapach liście uwalniają po ich roztarciu czy nawet minimalnym uszkodzeniu. Skutecznie odstrasza on szkodniki, dlatego aksamitki sadzi się również jako rośliny odstraszające krety i nornice, a także niektóre owady. Zaleca się je uprawiać w towarzystwie innych roślin, dla których będą stanowić ochronną tarczę przed tymi szkodnikami. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre nowe odmiany aksamitek są pozbawione tego zapachu, co z jednej strony jest ich walorem, a z drugiej strony czyni nieprzydatnymi w odstraszaniu szkodników - same często bywają obsiadane przez mszyce i zjadane przez ślimaki.

Wymaga stanowiska słonecznego (choć dość dobrze radzi sobie również i w lekkim półcieniu) oraz gleby żyznej i przepuszczalnej. W uprawie aksamitki nie należy przesadzać z nawożeniem azotem, gdyż przyczynia się ono do nadmiernego rozwoju liści kosztem kwiatów. Warto rośliny podlewać regularnie, choć aksamitka dobrze znosi okresy suszy, a po większym deszczu szybko odzyskuje wigor. Z tego względu niższe odmiany aksamitki dobrze radzą sobie na mocno nasłonecznionych, południowych balkonach, gdzie inne rośliny trzeba podczas upałów podlewać nawet dwa razy dziennie. Aksamitkę wzniesioną warto regularnie ogławiać, usuwając brzydsze i przekwitające kwiaty, aby pobudzać roślinę do dalszego kwitnienia. W przypadku aksamitki rozpierzchłej zabieg ten wystarczy przeprowadzać sporadycznie. Wysokie odmiany warto chronić przed wiatrem.

Nasiona aksamitki wysiewa się od połowy marca do inspektu lub do pojemnika na parapecie okiennym. Można wykorzystać gotowe podłoże do wysiewu nasion lub samodzielnie przygotować mieszankę ziemi ogrodowej, torfu i piasku, zmieszanych w równych proporcjach. Wysiane nasiona przykrywa się cienką warstwą piasku. Kiełkują dość szybko, bo już po 5 dniach. Pilnujmy aby nie rosły zbyt gęsto, a temperatura raczej nie przekraczała 15°C, gdyż wówczas nadmiernie się wyciągną. Gdy siewki nieco podrosną, trzeba je przepikować.

Na miejsce stałe otrzymaną rozsadę wysadza się w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. W maju można też wysiewać nasiona bezpośrednio na rabaty, pamiętając jednak, że rośliny zakwitną nieco później, przeważnie dopiero w lipcu.

Wysiew: IV pod osłonami V wprost do gruntu
Sadzenie: V
Rozstawa: 15x30
Wysokość: 20-25
Kwitnienie: VI-X
Stanowisko: słoneczne i półcień
Liczba nasion: 400-450 w g
Gramatura: 1 g

3877

Opis

Waga (g)
1

Specyficzne kody

EAN13
5904517166752
Komentarze (0)