• Brak w Magazynie Biatom
TORSEED 3G NAGIETEK LEKARSKI
  • TORSEED 3G NAGIETEK LEKARSKI

TORSEED 3G NAGIETEK LEKARSKI ZIOŁA

1,99 zł
Brutto

Znanych jest około 20 gatunków nagietka. Calendula officinalis pochodzi z Europy Południowej. Jest rośliną jednoroczna o krzaczastym pokroju, ma grube silnie rozgałęzione pędy, z pachnącymi liśćmi. Koszyczki kwiatowe o różnej budowie, pomarańczowe lub żółte. Nagietek jest uprawiany jako roślina rabatowa oraz na kwiat cięty.

EAN: 5906262081359

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Jednostkowy Oszczędzasz
5 2% Do rabatu 0,20 zł
10 5% Do rabatu 0,99 zł
20 7% Do rabatu 2,78 zł
50 10% Do rabatu 9,94 zł
Ilość
Brak w Magazynie Biatom

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) inaczej zwany paznokietek, pazurki, stulik jest rośliną jednoroczną wysiewaną w ogrodach w miejscach nasłonecznionych od kwietnia do czerwca. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Iranu. W Polsce jest to głównie roślina dekoracyjna występująca na kwiecistych rabatach oraz jako roślina ochronna dla niektórych warzyw w przydomowych ogródkach. Nagietek jest to silna rozgałęziona, wyprostowana i wysoka roślina (ok. 60cm), ma szerokie, długie łopatkowate liście i kwiatostany w formie koszyczków. Nagietek występuje w kolorach kwiatów od żółtego do czerwonego ale w ziołolecznictwie zbiera się jedynie w pełni rozkwitnięte pomarańczowe kwiaty nagietka i obrywa płatki, które zawierają m.in. flawonoidy, alkohole trójterpenowe, glikozydy, garbniki, gorycze, kwasy organiczne, śluz, związki żywicowe, karotenoidy, olejek lotny. Płatki suszymy na pergaminie w zacienionym, ciepłym i przewiewnym miejscu lub w suszarce w temperaturze 40C. Można zbierać i wykorzystać młode i świeże listki w sałatkach, ale nie nadają się do suszenia i przechowywania na dłużej. Nagietek kwitnie od czerwca do jesieni.

Napar z nagietka: 1 łyżkę suszonych płatków nagietka (najlepiej z dodatkiem łyżki krwawnika i łyżki rumianku) zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na około 15 minut. Wypijamy w ciągu dnia szklankę naparu w trzech dawkach (rano, popołudniu i wieczorem).

Odwar z nagietka: 3 łyżki suszonych płatków nagietka zalewamy szklanką zimnej wody i gotujemy przez około 30 minut na wolnym ogniu. Następnie odcedzamy, schładzamy i nakładamy gruby kompres na ranę, stłuczenie, ukąszenie owada, odmrożenie, oparzenie, liszaja i inne choroby skórne.

Napar oczyszczający: 50g płatków nagietka, 50g ziela krwawnika, 50g kwiatów rumianku mieszamy razem, 3 łyżki mieszanki ziołowej zalewamy 3 szklankami wody, chwilę gotujemy, odstawiamy na 15 minut, przecedzamy i wlewamy do termosu. Popijamy ciepłą herbatkę przez cały dzień na poprawę narządów wewnętrznych, przeciwzapalnie oraz przy leczeniu nowotworów.

Napar na trądzik: 50g płatków nagietka, 50g jasnoty białej mieszamy razem, 3 łyżki mieszanki ziołowej zalewamy 3 szklankami wody, chwilę gotujemy, odstawiamy na 15 minut, przecedzamy i wlewamy do termosu. Popijamy ciepłą herbatkę przez cały dzień na poprawę wyglądu skóry.

Okład na ukąszenia owadów: 5 łyżek suszonych płatków nagietka zalewamy 1 szklanką zimnej wody i gotujemy przez 20 minut, odcedzamy, robimy kompres i zabezpieczamy folią. Można też rozgniatać świeże płatki nagietka i przykładać na ukąszenia.

Nalewka z nagietka: szklankę świeżych płatków nagietka zalewamy 0,5l wódki, odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni, następnie filtrujemy i stosujemy na skaleczenia i do płukania gardła przy anginie.

Wysiew: IV-VI wprost do gruntu
Rozstawa: 20x25
Wysokość: 25-30
Kwitnienie: VI-X
Stanowisko: sŁoneczne
Liczba nasion: 150-200 w g
Gramatura: 3 g

1619

Specyficzne kody

EAN13
5906262081359
Komentarze (0)