• Brak w Magazynie Biatom
TORSEED 0,2G UCZEP ZŁOCISTY
  • TORSEED 0,2G UCZEP ZŁOCISTY

TORSEED 0,2G UCZEP ZŁOCISTY

2,99 zł
Brutto

Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) to krótkowieczna bylina pochodząca z południowych stanów USA i północnego Meksyku. W naszych warunkach klimatycznych jest traktowany jako roślina jednoroczna. Można wprawdzie przezimować go w ciepłym (około 15 st. C), jasnym pomieszczeniu, ale z każdym rokiem będzie kwitł słabiej.

EAN: 5906262281001

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Jednostkowy Oszczędzasz
5 2% Do rabatu 0,30 zł
10 5% Do rabatu 1,50 zł
20 7% Do rabatu 4,19 zł
50 10% Do rabatu 14,96 zł
Ilość
Brak w Magazynie Biatom

Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) to krótkowieczna bylina pochodząca z południowych stanów USA i północnego Meksyku. W naszych warunkach klimatycznych jest traktowany jako roślina jednoroczna. Można wprawdzie przezimować go w ciepłym (około 15 st. C), jasnym pomieszczeniu, ale z każdym rokiem będzie kwitł słabiej.
Uczep rózgowaty rośnie dość szybko, dorastając do około 20 cm wysokości. Ma początkowo kopulasty, z czasem zwisający pokrój (nowe odmiany są bardziej zwarte i kępiaste, a pędy nie przewisają tak silnie i mają słabszą siłę wzrostu). Roślina ma liczne, silnie rozgałęzione pędy, które w miarę wzrostu stają się wiotkie i zwisające, osiągając u niektórych odmian nawet 70 cm długości. Pędy porośnięte są silnie, najintensywniej u podstawy, żywozielonymi, pierzastosiecznymi liśćmi, które na pędach ułożone są naprzeciwlegle parami. Około połowy maja na szczytach pędów i w kątach liści rozwijają się na kilku-kilkunastocentymetrowych szypułkach liczne kwiaty, zebrane w koszyczki kwiatowe. Zewnętrzne, brzeżne kwiaty języczkowe są szerokie, nieliczne, jest ich zwykle 5–8, w jednym okółku (choć są też odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków). Kwiaty są dość szerokie, eliptyczne, silnie błyszczące, złocistożółte. Wewnątrz koszyczków kwiatowych, w kilku okółkach są kwiaty rurkowe, najczęściej żółte, choć zdarzają się odmiany o brązowawych kwiatach rurkowych. Rośliny kwitną niezwykle obficie i nieprzerwanie (kwiaty rozwijają się stopniowo całe lato, aż do pierwszych przymrozków). Uczep jest rośliną owadopylną. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się liczne owoce – niełupki , zaopatrzone w dwa kolce, które łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt czy ubrań i w ten sposób mogą być roznoszone na większe odległości.
Uczep rózgowaty najlepiej rośnie na urodzajnych, dobrze spulchnionych, żyznych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego, średniej wilgotności. Do uprawy najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla roślin balkonowych. Uczep doskonale rośnie w pełnym słońcu, gdzie kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem zapewnienia wilgotnego podłoża). W lekkim półcieniu kwitnie mniej obficie, dlatego najlepsza dla niego jest wystawa południowa, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Uczep doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu (w upalne dni roślinę należy nawadniać nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem). Bidens wymaga regularnego nawożenia, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych lub długodziałającymi nawozami otoczkowanymi, dodawanymi do podłoża podczas sadzenia roślin.
Jeśli rośliny silnie się rozrosną, a ich kwitnienie nieco osłabnie, można je przyciąć skracając pędy o około 1/3 długości. Zabieg ten można wykonać nawet dwa razy w sezonie. Po około dwóch tygodniach od przycięcia rośliny powinny ładnie zagęścić się i ponownie zakwitnąć.
Uczep rózgowaty rozmnaża się generatywnie, przez nasiona wysiewane pojedynczo do małych doniczek torfowych lub tzw. mulitiplatów (wielodoniczek) na przełomie lutego i marca na parapecie okiennym. Po wschodach, gdy młode rośliny mają 2–3 pary liści właściwych, wierzchołki delikatnie uszczykujemy, aby rośliny silnie się rozkrzewiły. Bidens można też rozmnażać przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, uzyskane z przezimowanych roślin, ale tak uzyskane rośliny mogą kwitnąć nieco słabiej. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy po 15 maja.

Uczep rózgowaty to typowa rośliną balkonowa i tarasowa. Odmiany silnie rosnące doskonale nadają się do obsadzania wiszących pojemników, a te o bardziej zwartym pokroju – do sadzenia w większych donicach i misach. Można go wykorzystywać do nasadzeń jednogatunkowych i łączyć z innymi roślinami balkonowymi. Pamiętać jednak należy, że bidens jest rośliną dość silnie rosnącą, ekspansywną i posadzony zbyt gęsto może zagłuszyć inne rośliny (jedna roślina potrzebuje około 35 cm długości skrzynki). Uczep doskonale znosi ulewne deszcze i silne wiatry, z tego powodu doskonale nadaje się nawet na balkony położone na wyższych piętrach bloków mieszkalnych.
Uczep rózgowaty może być stosowany także jako roślina okrywowa do uzupełniania rabat i ubytków np. po roślinach cebulowych (wtedy na 1m² sadzi się 4 rośliny).

Wysiew: II-IV pod osłonami
Sadzenie: V
Rozstawa: 35x35 cm
Wysokość: 60x100 cm
Kwitnienie: VI-X
Stanowisko: słoneczne
Gramatura: 0,2g

2747

Specyficzne kody

EAN13
5906262281001
Komentarze (0)