Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae. W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach, w Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi. Rośliny osiągają 20–30 cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy.
W pierwszym roku niezapominajka tworzy rozetę podłużnych liści. Zakwita w drugim roku, od połowy kwietnia lub początku maja do końca czerwca. Pojedyncze kwiaty są niebieskie, drobne, zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.
Niezapominajki najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. Nie są wybredne, co do gleby, ale najlepiej sadzić je w glebie bogatej w próchnicę i wilgotnej. Mają małe potrzeby nawozowe. Dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Można je przesadzać nawet w początkowej fazie kwitnienia.
Stosowane są na obwódki, sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, często wśród innych roślin. Wspaniale wyglądają jako podszycie wysokich roślin cebulowych. Nadają się również na kwiat cięty do małych bukiecików i wiązanek.
Niezapominajki rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku w czerwcu lub pierwszej dekadzie lipca. Nasiona wschodzą po 7–14 dniach. Młode rośliny z 3–5 liśćmi sadzi się na zagony w rozstawie 10-15 x 25-30 cm, a jesienią przesadza na miejsce stałe. Można też od razu posadzić na miejsce stałe.
Wysiew: VI-VII na rozsadniku
Sadzenie: IX
Wysokość: 15x25 cm
Kwitnienie: V-VI
Stanowisko: półcień
Gramatura: 0,3g