• Brak w Magazynie Biatom
Torseed 0,5g Goździk pierzasty wieloletni bylina nasiona kwiatów
  • Torseed 0,5g Goździk pierzasty wieloletni bylina nasiona kwiatów

Torseed 0,5g Goździk pierzasty wieloletni bylina nasiona kwiatów

1,99 zł
Brutto

Torseed 0,5g Goździk pierzasty wieloletni bylina nasiona kwiatów

Goździk pierzasty (goździk postrzępiony) to zadarniająca bylina, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), dziko rośnie jedynie w  środkowej i południowo-wschodniej w Europie. W naszym kraju, choć jest stosunkowo rzadka, rośnie głownie na niżu i u podnóży górskich.

EAN: 5906262179209

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Jednostkowy Oszczędzasz
5 2% Do rabatu 0,20 zł
10 5% Do rabatu 0,99 zł
20 7% Do rabatu 2,78 zł
50 10% Do rabatu 9,94 zł
Ilość
Brak w Magazynie Biatom

Torseed 0,5g Goździk pierzasty wieloletni bylina nasiona kwiatów

Goździk pierzasty (goździk postrzępiony) (ang. cottage pink, feathered pink, garden pink, grass pink) to zadarniająca bylina, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), dziko rośnie jedynie w  środkowej i południowo-wschodniej w Europie (Jugosławia, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Polska). W naszym kraju, choć jest stosunkowo rzadka, rośnie głownie na niżu i u podnóży górskich. W Polsce roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Roślina wytwarza szare, wzniesione, proste, rozgałęzione łodygi. Tworzy kolanka, z których wyrastają naprzeciwlegle równowąskie, lancetowate, zaostrzone na końcach liście. Rozrasta się w siną, zwartą darń, o wysokości około 15-20 cm i szerokości około 30cm, która w czasie łagodniejszych zim pozostaje zimozielona.

Pędy kwiatowe wyższe, rozgałęzione, dorastają do około 30 cm. Kwiaty (około 3 cm średnicy), pojedyncze (u odmian ogrodowych również półpełne i pełne), białe lub w różnych odcieniach różu, o ząbkowanych płatkach, pojawiają się od maja do czerwca. Intensywnie pachnące, są silnymi wabikami dla motyli i innych owadów zapylających. Po kwitnieniu należy ściąć przekwitnięte kwiatostany.

Roślina wymaga stanowisk słonecznych, dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Całkowicie odporna na mróz, strefa mrozoodporności – 4.

Goździk pierzasty jest rośliną łatwą  w uprawie, doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych oraz na murki i dachy. Sprawdza się również jako roślina okrywowa (sadzić około 12 roślin na m2), szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na łatwość w uprawie i niskie wymagania nadaje się również do nasadzeń w pojemnikach tarasowych i ulicznych. Z powodzeniem wykorzystywana jest również jako kwiat cięty.

Oprócz formy typowej – w uprawie występują również jego mieszańce z innymi gatunkami. Liczne odmiany ogrodowe powstały w wyniku krzyżówek z goździkiem ogrodowym i goździkiem sinym (Dianthus gratianopolitanus).

Gatunek ten rozmnażamy przez podział roślin lub przez sadzonki zielne. Dobrze rozmnaża się również przez wysiew nasion (jeśli uprawiamy w również inne gatunki goździka – w ten sposób możemy otrzymać dużo różnorodnych mieszańców międzygatunkowych).

Wysiew: IV-IV pod osłonami
Sadzenie: X
Wysokość: 20x30 cm
Kwitnienie: VI-VII
Stanowisko: słoneczne
Gramatura: 0,5g

3461

Specyficzne kody

EAN13
5906262179209
Komentarze (0)