Marki
BIOPON 1G PIETRUSZKA NACIOWA FESTIVAL 68 NASIONA
  • BIOPON 1G PIETRUSZKA NACIOWA FESTIVAL 68 NASIONA
  • BIOPON 1G PIETRUSZKA NACIOWA FESTIVAL 68 NASIONA
  • BIOPON 1G PIETRUSZKA NACIOWA FESTIVAL 68 NASIONA

BIOPON 1G PIETRUSZKA NACIOWA FESTIVAL 68 NASIONA

0,99 zł
Brutto

Częścią użytkową są aromatyczne, zawierające dużo witamin i soli mineralnych liście, przeznaczone do bezpośredniego spożycia, suszenia oraz mrożenia.

EAN: 5904517167674
Ilość
W magazynie

Pietruszka naciowa (Petroselinum crispum subsp. crispum) należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Roślina pochodzi z krajów śródziemnomorskich oraz z Azji, ale jest uprawiana w wielu krajach niemal na całym świecie. Forma naciowa nie tworzy zgrubienia korzeniowego, ale liczne korzenie wiązkowe nie mające wartości konsumpcyjnej. Liście – gładkie lub kędzierzawe – tworzą gęsty, rozetowy pióropusz.

W drugim roku uprawy roślina zakwita, wytwarzając baldachy złożone z niepozornych, drobnych, zielonożółtych kwiatów.

Warunki uprawy pietruszki naciowej

Pietruszka naciowa lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe i jasne dobrze oświetlone stanowiska.

Nasiona zwykle wysiewa się pod koniec marca lub w kwietniu. W czasie wschodów (ok. 2-3 tygodnie po siewie) gleba powinna być stale wilgotna a stanowisko osłonięte.

Grządki warto zakładać w miejscach wzbogaconych jesienią przefermentowanym obornikiem. Z zabiegów pielęgnacyjnych istotne jest odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Na zimę stanowisko należy okryć, np.: włókniną.

Roślina lecznicza i jadalna

Nać pietruszki jest bogatym źródłem witaminy C, PP, A, witamin z grupy B oraz soli mineralnych. Jako przyprawy używa się rozdrobnionych, suszonych lub świeżych liści. Najczęściej nacią przyprawia się zupy, sosy, dania z mięs i jaj, kanapki.

Pietruszka naciowa pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych oraz działa moczopędnie.

Odmiany pietruszki naciowej o barwnych liściach stosowane są również jako roślina dekoracyjna.

Liczba nasion: 500-550 szt. w gramie
Norma wysiewu: 5-6 kg/1ha
Termin wysiewu: 2-3 dekada III-2 dekada VII
Rozstawa: 10x28 cm
Wegetacja: 100-110 dni
Termin zbioru: 3 dekada VI
Gramatura: 1g

3909

Wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania/dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć