Marki
BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA
  • BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA
  • BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA
  • BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA
  • BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA
  • BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA

BIOPON 1G CYNIA CHRYZANTEMOWA NASIONA

0,99 zł
Brutto

Roślina jednoroczna o kwiatach w szerokiej gamie barw. Wymaga gleby ciepłej, dostatecznie wilgotnej. Zastosowanie: na kwiat cięty, na rabaty.

EAN: 5904517166851
Ilość
W magazynie

Cynie kojarzą się nam ze stylistyką ogrodów wiejskich, ale z pewnością dają większe możliwości aranżacyjne. Zróżnicowanie form i odmian, pozwala na tworzenie bardzo zmiennych i ciekawych kompozycji. Obecnie nie brakuje oryginalnych odmian, więc sięgajmy po nie, bo są warte  wykorzystania  w letnio – jesiennych aranżacjach.

Cynia (Zinnia) zaliczana jest do rodziny astrowatych (Asteraceae). Wyróżniamy dwa podstawowe gatunki cynii, dawniej powszechnie występujące w ogrodach, a więc cynię wytworną zwaną Jakobinką (Zinnia elegans) oraz cynię wąskolistną (Zinnia angustifolia). Obecnie w naszych ogrodach dominują mieszańce, a więc Zinnia hybrida.

Czy wiesz że …

Łacińska nazwa cynii, a więc Zinnia, została nadana na cześć profesora medycyny oraz botanika Johanna Gottfrieda Zinna.
Rodzaj Zinnia obejmuje wiele gatunków (około dwudziestu), ale tylko wspomniane powyżej, znalazły uznanie w oczach miłośników roślin. Charakteryzują się wzniesionymi łodygami, rozgałęzionymi, zakończonymi kwiatostanami w formie koszyczków, których średnica może przekraczać nawet 10 cm. Liście lancetowate do jajowatych. Kolorystyka i barwa kwiatów bardzo zmienna.

Cynie występują w Ameryce Środkowej, królują m.in. w Meksyku, a w Europie znane od XVIII w.

Stanowisko


Aby cieszyć się pięknym i obfitym kwitnieniem cynii, należy uprawiać je na stanowisku słonecznym, pamiętając, aby nie sadzić każdego roku w tym samym miejscu. Podłoże najlepiej żyzne, ciepłe, lekko wilgotne, zasadowe o pH. 7,0- 8,0.  W cienistych i chłodnych zakątkach ogrodu nie tylko słabiej kwitną, ale stają się także bardziej podatne na choroby grzybowe np. mączniaka

Wymagania i pielęgnacja


Cynie będą zachwycać, ale tylko wówczas, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki. Rośliny możemy uzyskać z rozsady bądź poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Drugi sposób nie jest w pełni korzystny dla dekoracyjności roślin, ponieważ będą one nie tylko później kwitły, ale także mogą mieć mniejsze rozmiary niż te uzyskane z rozsady

Wysiew nasion na rozsadę, powinien zostać wykonany już w marcu w ciepłym inspekcie bądź w mieszkaniu na parapecie okiennym. Nasiona kiełkują już po tygodniu, tak więc na siewki nie będziemy długo czekać. Gdy rośliny wytworzą pierwszy właściwy liść, pikujemy je do doniczek. Pamiętajmy, że cynie nie boją się przesadzania. Na miejsce stałe należy je wysadzać w drugiej połowie maja. Rozstawa zależna od wysokości odmiany, tak więc najniższe sadzimy nawet co 15 cm, a najwyższe nawet co 40 cm.

O posadzone rośliny należy zadbać. Po pierwsze, powinny zostać posadzone na odchwaszczonym stanowisk, a podłoże w dobrej kulturze, powinno zostać utrzymane także  w okresie późniejszym. Spulchnianie podłoża jest konieczne, można także wyściółkować je, aby ograniczyć parowanie i ekspansję wszędobylskich chwastów. Podlewanie w początkowym okresie konieczne, w okresie późniejszym w razie potrzeby, a więc przy przedłużającej się bezdeszczowej aurze.

Przy mało zasobnym podłożu, wskazane nawożenie nawozami organicznymi np. w formie płynnej, można także zastosować Azofoskę czy nawozy mineralne np. o spowolnionym działaniu. Nawóz należy zastosować, jeszcze przed kwitnieniem.
Cynie warto także monitorować pod względem obecności szkodników oraz zmian chorobowych, aby w przypadku pojawienia się zmian jak najszybciej zainterweniować.

Choroby i szkodniki


W mokre lata cynie mogą paść ofiarą mączniaka prawdziwego, objawiającego się mączastym nalotem. Możemy go zwalczyć stosując środek o nazwie Biosept Active, oparty na ekstrakcie z grejpfruta. Po zaobserwowaniu pierwszych zmian, należy dokonać kilkakrotnego oprysku co 7- 10 dni.  Środek zwalcza także szarą pleśń, która także często atakuje cynie. W fazie siewek, młode rośliny mogą zostać porażone przez zgorzel. Choroba objawia się przewracaniem i zamieraniem siewek, którym w wyniku choroby gnije szyjka korzeniowa. Białe plamy na liściach mogą być objawem alternariozy. Chorobę także możemy zwalczać przy użyciu Biosept Active.

Ze szkodników uważajmy na m.in. mszyce, skoczki, miniarki, a także ślimaki. Przy zwalczaniu szkodników, warto zastosować biologiczne metody, jeżeli jednak nie będzie takiej możliwości w ostateczności korzystajmy z preparatów selektywnych, które zniszczą szkodnika, a oszczędzą organizmy pożyteczne. Takim preparatem jest Pirimor 500 WG, który zwalczy m.in. mszyce.

Zastosowanie


Cynie to doskonała propozycja na urozmaicone, barwne rabaty, które będą rozjaśniać ogród od lata do późnej jesieni. Niskie odmiany nadają się także na kwietniki, do pojemników, na obwódki. Wysokie odmiany, można zastosować także na kwiat cięty. Cynie ciekawie prezentują się z innymi roślinami jednorocznymi, takimi jak astry czy też lewkonie. Wysokie odmiany można sadzić wzdłuż ogrodzeń, murów.

Wysiew: III-IV pod osłonami
Sadzenie: V
Rozstawa: 30x40
Wysokość: 45-70
Kwitnienie: VII-IX
Stanowisko: słoneczne
Liczba nasion: 120-200 w 1g
Gramatura: 1 g

3883

Wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania/dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć