Marki
BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA
 • BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA
 • BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA
 • BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA

BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA

1,19 zł
Brutto

BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA Wysiew nasion w marcu - kwietniu na rozsadniku. Na rabaty wysadzać w maju w rozstawie 20 x 40 cm. Stanowisko słoneczne. Wysokość roślin 20 - 30 cm. Kwitnie: lipiec - październik. Zastosowanie: na rabaty i na obwódki.

EAN: 5904517166776
Ilość
W magazynie

Aster chiński (Callistephus chinensis (L.) Nees L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Nazwa polska jest myląca, bowiem w istocie gatunek ten nie jest obecnie zaliczany przez botaników do rodzaju aster (Aster), lecz do innego rodzaju – Callistephus.

Nazwa aster chiński, pochodząca od łacińskiej nazwy Aster chinensis, nadanej temu gatunkowi przez Karola Linneusza, tak się jednak utrwaliła, że funkcjonuje do dzisiaj. Wprowadzona została nowa nazwa tego gatunku – gwiazdosz chiński[2], ale nie zyskała jak dotąd popularności. Roślina pochodzi z Chin i Japonii, w Polsce jest uprawiana jako jednoroczna roślina ozdobna.

Łodyga
Wzniesiona, gęsto ulistniona, słabo rozgałęziająca się. Typowa forma w swoim naturalnym siedlisku osiąga wysokość 70-90 cm. Odmiany uprawne (kultywary) są zwykle niższe.
Liście
Jajowate, grubo ząbkowane lub wcinane.
Kwiaty
Zebrane w duże kwiatostany – koszyczki, przeważnie pojedynczo wyrastające na szczytach pędów. W uprawie występują zwykle kultywary o pełnych kwiatach w całej niemal gamie barw – od białej poprzez różową, czerwoną, niebieską do fioletowej. W zależności od odmiany mogą składać się z kwiatów języczkowych i rurkowych, lub tylko z kwiatów języczkowych. Kwiaty rurkowe mają żółtą barwę. Kwitnie długo – od połowy lipca do pierwszych przymrozków.
Owoce
Podłużne, beżowego koloru niełupki.

Odmiany

Istnieje ok. 1000 odmian. Ze względu na budowę koszyczków dzieli się je na kilka grup:

 • astry pojedyncze – kwiaty języczkowe występują tylko na zewnątrz koszyczka w 1-2 okółkach, zaś kwiaty rurkowe wypełniają wnętrze koszyczka
 • astry rurkowe – mają silnie rozwinięte kwiaty rurkowe, kwiaty języczkowe nieduże, tworzące 1-2 okółki na obrzeżu koszyczka
 • astry języczkowe – wszystkie kwiaty w koszyczku są języczkowe. Przez ogrodników nazywane są też astrami pełnymi i zwykle są najczęściej uprawiane. Wyróżnia się wśród nich kilka podgrup:
  • astry dachówkowe
  • astry piwoniowe
  • astry chryzantemowe
  • astry koronowe (o kwiatach czerwonych lub fioletowych)
  • astry igiełkowe
  • astry pomponowe

Ze względu na wysokość odmiany dzieli się także na wysokie, średnio wysokie i karłowate, zaś ze względu na porę kwitnienia na wczesne, średnio wczesne i późne.

Uprawa

 • Wymagania: Lubi słoneczne miejsca, żyzną i próchniczną glebę. Musi ona być stale wilgotna, ale nie może jednak być zbyt mokra, gdyż wówczas astry stają się podatne na groźną chorobę – fuzariozę. Z kolei na zbyt suchych glebach odmiany o kwiatach pełnych stają się nieładne – wnętrze koszyczka jest „puste”, zamiast kwiatów języczkowych ma kwiaty rurkowe.

 • Uprawa: Uprawia się z nasion, które wysiewa się w inspekcie pod koniec marca. Optymalna temperatura podczas kiełkowania to 12-14° C. Po wzejściu siewki się pikuje, a na stałe miejsca wysadza na początku maja. Dla odmian wysokich najlepszy jest rozstaw 30 × 35 cm, a dla karłowatych 20 × 25 cm. Dobrze już ukorzenione rośliny należy co 2 tygodnie nawozić rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. W razie suszy niezbędne jest podlewanie.

Wysiew: III-IV pod osłonami lub IV-V wprost do gruntu
Sadzenie: V
Rozstawa: 20x40
Wysokość: 20-30cm
Kwitnienie: VII-IX
Stanowisko: słoneczne
Liczba nasion: 450-600 w g
Gramatura: 1 g

3880

Napisz swoją opinię

BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA

BIOPON 1G ASTER CHIŃSKI NASIONA Wysiew nasion w marcu - kwietniu na rozsadniku. Na rabaty wysadzać w maju w rozstawie 20 x 40 cm. Stanowisko słoneczne. Wysokość roślin 20 - 30 cm. Kwitnie: lipiec - październik. Zastosowanie: na rabaty i na obwódki.

Napisz swoją opinię

Wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania/dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć