TORSEED 2G KOLENDRA SIEWNA ZIOŁA

2043

Nowy produkt

Roślina jednoroczna wysokości ok. 50cm. Nasiona stosuje się jako przyprawę kulinarną, w lecznictwie zaś jako środek pobudzający trawienie i czynności jelit.

Więcej szczegółów

1,49 zł brutto

Opis produktu

KOLENDRA JAKO:

Roślina lecznicza

Surowiec zielarski
Owoc kolendry – wysuszone rozłupnie zawierające powyżej 3 ml/kg olejku eterycznego. Olejek eteryczny  zawiera przede wszystkim fitoncyd linalol.
Działanie i zastosowanie
Rozkurczowe, wiatropędne, moczopędne, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i apetyt.

Roślina uprawna

Nasiona kolendry znaleziono w grobowcu faraona Tutenchamona (zm. 1323 r. p.n.e.). Wzmiankowana jest dwa razy w Starym Testamencie. Znana i stosowana już w starożytnym Rzymie i Grecji, stamtąd rozpowszechniła się w całej Europie, gdzie uprawiana jest powszechnie (Niemcy, Holandia, Anglia), w Polsce uprawiana od czasu Piastów, obecnie na niewielką skalę. Zielone części rośliny mają w czasie wegetacji silny aromat, dzięki któremu są bardzo cenione jako przyprawa w niektórych kuchniach. Dojrzałe owoce również mają mocny aromat, ale zupełnie inny od pędów.

Roślina przyprawowa

Stanowi pospolitą przyprawę kuchenną, jest podstawowym składnikiem indyjskiej mieszanki przyprawowej curry. W kuchni nasiona używane są jako dodatek do ciast (szarlotki), pierników i kruchych ciasteczek, a także do przyprawiania sosu pomidorowego, sałatek oraz ryżu. Stosuje się je w masarstwie, likiernictwie i browarnictwie. Świeże listki kolendry są popularną przyprawą w wielu kuchniach azjatyckich oraz w kuchni portugalskiej, gruzińskiej i marokańskiej.

Łodyga

Wzniesiona, rozgałęziona, żebrowana, naga, do 70 cm wysokości.   Cała roślina wydziela zapach pluskiew. 

Liście
Dolne pojedyncze, długoogonkowe, klapowe, o szerokich działkach; górne – podwójnie pierzastodzielne, o działkach równowąskich, podobnych do kopru.
Kwiaty
Jasnoróżowe lub białe, drobne, zebrane w baldachy złożone wyrastające na końcach rozgałęzień. Roślina miododajna. Kwiaty 5-krotne z 1 słupkiem i 5 pręcikami. Kwitnie od czerwca do lipca.
Owoce
Brunatny lub jasnobrunatny, bardziej lub mniej kulisty, o średnicy około 1,5–5 mm lub owalny, o długości 2–6 mm. Składa się z rozłupni, złożonej z rozłupek zwykle ściśle połączonych. Owoc jest nieowłosiony i posiada 10 falistych, lekko wzniesionych żeberek pierwotnych i 8 prostych, bardziej wyraźnych żeberek wtórnych. Rozłupki są na powierzchni wewnętrznej wklęsłe. Szczyt wieńczy podszyjcze. Młode owoce – zielone, przed dojrzewaniem różowieją, a dojrzałe przybierają barwę żółtawą.
Korzeń
Cienki, palowy, słabo rozgałęziony.
Wysiew w kwietniu wprost do gruntu. Wymaga przerywania w odstępach 30-40cm. Zbiór VII-VIII.

Liczba nasion: 130-140 szt. w gramie
Norma wysiewu: 12-15 kg/1ha
Termin wysiewu: 1-2 dekada IV
Rozstawa: 15x40 cm
Wegetacja: 120-140 dni
Termin zbioru: 2-3 dekada VIII
Gramatura: 2g

Opinie

Napisz opinię

TORSEED 2G KOLENDRA SIEWNA ZIOŁA

TORSEED 2G KOLENDRA SIEWNA ZIOŁA

Roślina jednoroczna wysokości ok. 50cm. Nasiona stosuje się jako przyprawę kulinarną, w lecznictwie zaś jako środek pobudzający trawienie i czynności jelit.

Produkty powiązane

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: